Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Polskie dzieła sztuki,
które wypadałoby znać!
15 Wrz | 2021
Jesień sprzyja muzealnym spacerom. Zachęcamy do zapoznania się z subiektywną prezentacją najbardziej znanych polskich dzieł sztuki, które każdy uczący się języka polskiego powinien poznać!
Bitwa pod Grunwaldem
Jan Matejko pochodził z Krakowa i zasłynął z malowania historycznych obrazów. Jego obraz pt. „Bitwa pod Grunwaldem” przedstawia1 jedną z największych bitew średniowiecznej Europy, która miała miejsce 15 lipca 1410 (data, którą każdy Polak pamięta :)). To wtedy wojska polsko-litewskie pod dowództwem2 Władysława Jagiełły pokonały Zakon Krzyżacki, na czele którego stał wielkiego mistrz Ulrich von Jungingen.
1 przedstawiać – prezentować
2 pod dowództwem – pod wodzą, prowadzeni przez, kierowani przez
Dziwny ogród Mehoffera
Józef Mehoffer był uczniem Matejki (podobnie jak Malczewski i Wyspiański, których poznacie za chwilę). Uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów Młodej Polski.3 W latach 1902-1903 namalował obraz „Dziwny ogród”, który przedstawia jego żonę, synka i służącą podczas spaceru w ogrodzie pełnym kwiatów i drzew owocowych. Tę sielankową4 scenę zakłóca5 jedynie…ogromna ważka!
Dom Józefa Mehoffera znajduje się przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie. W tym samym domu w 1869 roku urodził się Stanisław Wyspiański. Obecnie mieści się tam oddział Muzeum Narodowego, przepiękny ogród oraz kawiarnia, do której często chodzimy z naszymi studentami. 🙂
3 Młoda Polska (1891-1918) – epoka w sztuce / literaturze polskiej, „polski modernizm”
4 sielankowy – przyjemny
5 zakłócać – zaburzać, powodować chaos
Hamlet Polski według Malczewskiego
Jacek Malczewski jest uznawany za mistrza polskiego symbolizmu. Na obrazie „Hamlet Polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego” artysta przedstawia dwie alegoryczne6 wizje losów Polski w postaci dwóch kobiet. Pierwsza z nich jest stara, zniewolona7, doświadczona przez los. Druga jest młoda i wolna. Symbolizuje ona pełną energii, gotową do walki „młodą Polskę”, która zdolna jest odzyskać niepodległość.8
6 alegoryczny – symboliczny
7 zniewolony ≠ wolny
8 niepodległość – wolność
Dziewczynka o tajemniczym spojrzeniu
„Dziewczynka z chryzantemami” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Olgi Boznańskiej, słynnej polskiej przedstawicielki modernizmu. Obraz powstał w 1894 roku podczas pobytu artystki w Monachium.
Dzieło często uważane jest za przełomowe9 w sposobie portretowania dzieci. Artystka zrezygnowała z malowania postaci dziecięcych ubranych w wytworne10 stroje i pozujących w stylowych wnętrzach.
Obraz można podziwiać w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie.
9 przełomowy – innowacyjny, nietradycyjny, rewolucyjny
10 wytworny – elegancki, stylowy, szykowny
Macierzyństwo11 oczami Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański tworzył w epoce Młodej Polski. Był poetą i malarzem. Pozostawił po sobie liczne rysunki, szkice, obrazy i pastele. Malował głównie portrety oraz widoki Krakowa. Często przedstawiał swoje dzieci w naturalnych sytuacjach, m.in. karmione piersią przez matkę oraz śpiące. Przykładem takiej pracy jest „Macierzyństwo” (1905). Wyspiański jest również autorem licznych witraży, m.in. w kościele Franciszkanów w Krakowie.
11 macierzyństwo – bycie matką oraz związane z tym uczucia, obowiązki
Szał uniesień
„Szał uniesień” to najbardziej znane dzieło Władysława Podkowińskiego. Obraz powstał w 1894 roku. W tym samym roku dzieło zostało wystawione12 po raz pierwszy i wzbudziło ogromną sensację i kontrowersję. Przyniosło również rozgłos13 samemu artyście, który w „szale” i poczuciu niedocenienia14… pociął płótno15 nożem!
Obraz został na szczęście odrestaurowany. Można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
12 wystawiać – prezentować, np. w muzeum, galerii sztuki
13 rozgłos – sława, popularność
14 niedoceniony – ignorowany
15 płótno – rodzaj tkaniny, materiału, przen. obraz, malowidło
Mamy nadzieję, że udało nam się Was zachęcić do samodzielnego odkrywania polskiej sztuki! Być może chcielibyście dodać do naszej listy jakieś dzieło? 🙂
Obrazy:
1. Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, 1875-1878, olej na płótnie, 426 x 987 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
2. Józef Mehoffer, Dziwny Ogród, 1902-1903, olej na płótnie, 217 x 208 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
3. Jacek Malczewski, Hamlet Polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego, 1903, olej na płótnie, 100 x 149 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
4. Olga Boznańska, Dziewczynka z Chryzantemami, 1894, olej na tekturze, 88,5 x 69 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie
5. Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo, 1905, pastel, 58,8cm x 91cm Muzeum Narodowe w Krakowie
6.Władysław Podkowiński, „Szał uniesień”, 1894, olej na płótnie, 310 x 275 cm, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Katarzyna Hoffmann
Kursy Online
Kurs online
Kurs polskiego semestralny online
- 52 lekcje (2 x 90 min tygodniowo)
- Zajęcia rano lub wieczorem
- Wszystkie poziomy A1 – C2
Kursy w Szkole
Kurs w szkole
Intensywny trzytygodniowy kurs języka polskiego
- 58 lekcji – 3 tygodnie
- 4 lekcje dziennie
- Wszystkie poziomy A1-C2
Masz pytania?
Justyna Kotlarczyk
Varia Centrum Języka Polskiego
Godziny pracy:
Pon-Czw9:00 - 19:00
Pt9:00 - 17:00
O nas
Zakochaj się w języku polskim, Krakowie i... w Varii!
Jesteśmy najchętniej wybieraną szkołą języka polskiego w Krakowie, a może nawet i na świecie. We wszystko, co robimy w Varii, wkładamy pozytywne emocje i mnóstwo serca. Cieszy nas ogromnie, że nasi studenci to zauważają i doceniają.
Poznaj Kraków z Varią
Karta Varia Club
Zapisz się na kurs i otrzymaj zniżki u naszych partnerów
Sprawdź, co zyskasz