Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Egzamin telc z języka polskiego
21 Lis | 2024
Egzamin telc z języka polskiego jako obcego na poziomie B1/B2 to jedna z bardziej przystępnych opcji zdobycia certyfikatu językowego dla osób, które potrzebują potwierdzić swoje kompetencje językowe z zakresu języka polskiego. Jest popularny zwłaszcza wśród osób starających się o Kartę Rezydenta Długoterminowego Unii Europejskiej, czyli popularną kartę pobytu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również wśród studentów, dla których znajomość języka polskiego jest warunkiem dostania się na uczelnię oraz wśród osób starających się o legalną pracę w Polsce. Dowiedz się więcej o strukturze egzaminu i o tym, jak skutecznie się do niego przygotować.
EGZAMIN TELC Z JĘZYKA POLSKIEGO
Spis treści:
- Dlaczego warto zdawać egzamin telc z języka polskiego?
- Struktura egzaminu telc z języka polskiego jako obcego
- Część ustna egzaminu telc
- Ile punktów należy uzyskać na egzaminie, żeby otrzymać certyfikat telc?
- Kto może przystąpić do egzaminu telc z języka polskiego?
- Gdzie można zdać egzamin telc z polskiego?
- Przygotowanie do egzaminu telc z polskiego – na co warto zwrócić uwagę?
Przygotowanie do egzaminu TELC w Centrum Języka Polskiego VARIA
Dlaczego warto zdawać egzamin telc z języka polskiego?
W porównaniu do państwowego egzaminu certyfikatowego, egzamin telc z języka polskiego jest często uważany za prostszy i bardziej dostępny. Jest uznawany przez instytucje edukacyjne (liczne uniwersytety i szkoły wyższe), pracodawców oraz organizacje międzynarodowe, dlatego jeśli myślisz o stypendium, programie wymiany (np. Erasmus), czy formalnym potwierdzeniu swojej znajomości języka, telc może być idealnym wyborem.
Egzamin telc na poziomie B1/B2 jest dwupoziomowy, co oznacza, że testuje on umiejętności zarówno na poziomie średniozaawansowanym niższym – B1, jak i średniozaawansowanym wyższym – B2 według CEFR (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). W zależności od wyniku, kandydat może uzyskać certyfikat na poziomie B1 lub B2.
Struktura egzaminu telc z języka polskiego jako obcego
Egzamin telc składa się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna trwa 115 minut i jest podzielona na moduły, które umożliwiają kompleksową ocenę umiejętności kandydatów:
- Rozumienie ze słuchu – zadania związane z nagraniami mają na celu ocenę zdolności do rozumienia języka mówionego. Kandydaci odpowiadają na pytania, uzupełniają luki lub wybierają prawidłowe odpowiedzi, słuchając nagrań raz lub dwa razy.
- Rozumienie tekstu pisanego – w tej sekcji egzaminu testowane jest rozumienie tekstów pisanych, które mogą obejmować zarówno krótkie, jak i bardziej rozbudowane fragmenty. Zadania sprawdzają umiejętność ogólnego zrozumienia tekstu oraz wyłapywania szczegółowych informacji.
- Elementy języka – moduł sprawdzający znajomość gramatyki, w którym kandydaci wskazują poprawne formy gramatyczne lub je tworzą. Zadania te zwykle mają formę krótkich, spójnych tekstów, dzięki czemu można łatwo zauważyć błędy gramatyczne.
- Pisanie – w tej części egzaminu kandydaci wybierają jeden z dwóch dostępnych tematów i piszą krótki tekst. Testuje to umiejętność wyrażania myśli w formie pisemnej, szczególnie w kontekście sytuacji życia codziennego, a także oceniają spójność i jasność przekazu.
Część ustna egzaminu telc
Po krótkiej przerwie po części pisemnej kandydaci przystępują do egzaminu ustnego, który sprawdza ich umiejętność komunikowania się po polsku w codziennych sytuacjach. Część ustna trwa 16 minut, a kandydaci mają 20 minut na przygotowanie się do zadań. Składa się z trzech modułów:
- Rozmowa na temat doświadczeń i wyrażenie opinii – zadanie polega na spontanicznym odpowiadaniu na pytania związane z obrazkiem przedstawiającym sytuacje z życia codziennego.
- Prezentacja – kandydaci przygotowują krótką prezentację na jeden z dwóch tematów do wyboru. Aby ułatwić zadanie, mają możliwość korzystania z pomocy wizualnych i pytań zawartych na arkuszu egzaminacyjnym.
- Dyskusja – w tym etapie kandydaci wyrażają swoją opinię na wybrany temat i prowadzą rozmowę z drugim uczestnikiem egzaminu, co pozwala ocenić ich umiejętność dialogu i wymiany myśli.
Ile punktów należy uzyskać na egzaminie, żeby otrzymać certyfikat telc?
Aby zdobyć certyfikat telc z języka polskiego, należy uzyskać co najmniej 50% punktów z całości egzaminu. Wyniki są dostępne od 6 do 8 tygodni po egzaminie, a certyfikat można odebrać w centrum egzaminacyjnym, np. w Centrum Języka Polskiego Varia. Poziom przyznanego certyfikatu zależy od wyniku końcowego – przy wyższym wyniku można uzyskać certyfikat na poziomie B2, a przy niższym – B1.
Nie wiesz jak przygotować się do egzaminu? Skorzystaj z fachowej pomocy doświadczonego nauczyciela.
Kto może przystąpić do egzaminu telc?
Egzamin telc z języka polskiego jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku. Brak ograniczeń wiekowych sprawia, że jest popularny zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży, która może potrzebować takiego certyfikatu zdając egzaminy na uczelnię w Polsce. Egzamin jest także dostępny w wersji dla szkół, co stanowi atrakcyjną opcję dla młodszych osób uczących się polskiego jako obcego.
Ile kosztuje certyfikat telc z języka polskiego jako obcego?
Każdy ośrodek egzaminacyjny sam ustala cenę egzaminu telc z języka polskiego. Jeśli chcesz zdawać egzamin telc w Krakowie, zapoznaj się z aktualnym cennikiem w ośrodku egzaminacyjnym VARIA Centrum Języka Polskiego. Jeśli zdasz egzamin, otrzymasz certyfikat telc z języka polskiego, jest on bezpłatny.
Certyfikat językowy może pomóc w znalezieniu lepiej płatnej pracy.
W Polsce istnieje kilka centrów egzaminacyjnych; jednym z nich jest VARIA Centrum Języka Polskiego. Centrum Egzaminacyjne Varia mieści się w Krakowie i organizuje egzaminy telc z języka polskiego na poziomie B1/B2 kilka razy do roku. Aktualne terminy egzaminów, cennik oraz informację o zgłoszeniu się na egzamin znajdziesz pod zakładką egzamin telc z języka polskiego.
Warto dobrze się przygotować do egzaminu - kurs lub lekcje indywidualne mogą być pomocne.
Przygotowanie do egzaminu telc z polskiego – na co warto zwrócić uwagę?
Przed przystąpieniem do egzaminu warto upewnić się, że dobrze rozumiesz i stosujesz podstawowe konstrukcje gramatyczne z języka polskiego, opanowałeś słownictwo na poziomie minimum B1, że posiadasz przynajmniej podstawowe informacje na temat Polski, jej kultury, historii, tradycji. Ta wiedza może okazać się przydatna w niektórych zadaniach.
Pomocny może okazać się kurs języka polskiego, gdzie pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli będziesz mógł zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, przećwiczyć różne typy zadań występujących na egzaminie oraz odpowiednio przygotować się do każdej części egzaminu.
Jeśli masz pytania i potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z Centrum Egzaminacyjnym telc, gdzie uzyskasz fachową pomoc.
Autorką artykułu jest Katarzyna Hoffmann, współwłaścicielka Centrum Języka Polskiego Varia z Krakowa. Ukończyła Filologię Germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
10 sposobów na to, aby mówić płynniej po polsku
12 Mar, 2024
Boże Narodzenie po polsku – co jeść i jak się zachować?
20 Gru, 2021
Jakie błędy w języku polskim najczęściej popełniają obcokrajowcy?
28 Mar, 2024
Jak kursy języka polskiego wspierają przygotowanie do egzaminów językowych i certyfikatów?
29 Paź, 2024